finom kaják

 

ha hibát talált külgye el

nyomja meg a  hibát talált gombot

 

Diós tésztahabban sült barack


Hozzávalók:
9 darab közepes méretű érett, de kemény őszibarack (idényen kívül befőtt),
4 dkg vaj, 2 evőkanál kristálycukor, 1 citrom héja
a diós tésztahabhoz:
2 tojás, 5 dkg barna cukor, 1 kiskanál vaníliás cukor (még jobb, ha vaníliarúd
kikapart belseje), 2 dkg vaj, 8 dkg darált dió, 8 dkg főtt cérnametélt (főzve mérve),
1-2 mokkáskanál rum

1. A barackokat, miután héjukat lehúztuk, kettévágjuk, magjukat kiemeljük. A fél barackok kerek oldaláról egy vékony szeletet levágunk, így majd a barackok megállnak a tepsiben.
2. A vajat egy nagy serpenyőben fölolvasztjuk, a cukrot rászórjuk, éppen csak egy kicsit karamellizáljuk, majd rárakjuk a barackokat. Összeforgatjuk, az alaposan megmosott citrom héját hozzáreszeljük, félrehúzzuk.
3. A diós tésztahabhoz a tojások sárgáját a kétféle cukorral 3-4 perc alatt sűrűre felverjük. Az olvasztott, de nem meleg vajat hozzácsurgatjuk. A diót és a cérnametéltet belekeverjük, a kemény habbá vert tojásfehérjét beleforgatjuk. Pár percre félretesszük, hogy a tészta egy kissé magába szívhassa az édes diós masszát, majd a tepsire sorakoztatott barackok üregébe kanalazzuk.
4. Előmelegített sütőben, nagy lánggal (210 ºC; légkeveréses sütőben 190 ºC) 8-10 percig sütjük. Melegen, eperöntettel körbelocsolva tálaljuk. tálaljuk.

6 főre
Elkészítési idő: 50 perc
Egy adag: 330 kcal

Málnás Túró Rudi Kehely


Hozzávalók:
a csokoládés réteghez:
1,5 dl tej, 7 dkg kristálycukor, 1 csomag vaníliás cukor, 3 dkg vaj, 4 dkg cukrozatlan (keserű) kakaópor
a túrós réteghez:
25 dkg tehéntúró, 8 dkg porcukor, 1 dl zsíros tejszín, 1 kisebb citrom reszelt héja a gyümölcsös réteghez:
20 dkg málnalekvár
a tetejére:
2 dl habtejszín, mentalevél vagy citromlé

1. A csokoládés réteghez a tejet a kétféle cukorral, a vajjal és a kakaóporral egy lábasban, habverővel kevergetve addig melegítjük, míg fényes, sima massza lesz belőle. Hűlni hagyjuk.
2. A túrós réteghez a túrót szitán átpasszírozzuk, majd a porcukorral és a tejszínnel sima krémmé turmixoljuk. A jól megmosott citrom reszelt héjával ízesítjük. A málnalekvárt habverővel jól kikeverjük.
3. Keresünk négy karcsú üvegpoharat vagy helyhet és a hozzávalókat a következő sorrendben rétegezzük bele: túrókrém, lekvár, csokoládé. Tetejüket kemény habbá vert tejszínnel és mentalevéllel díszítjük.

4 főre
Elkészítési idő: 50 perc
Egy adag: 816 kcal
Nehézségi foka: ●○○○○○
Fotó: Csigó László

Kovászosuborka-saláta


Hozzávalók:
2 kápia paprika, 1 sárga húsú kaliforniai paprika, 3 evőkanál sütéshez való olívaolaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyem, 2 közepes nagyságú lilahagyma, 6 közepes nagyságú házi kovászos uborka, só, őrölt fekete bors

1. A kétféle paprikát kicsumázzuk, 1,5 centis kockákra vágjuk, és egy serpenyőben, a megforrósított olajon 2 perc alatt színesre, de roppanósra sütjük. A vége felé a zúzott fokhagymával és a finomra vágott petrezselyemmel fűszerezzük. Hűlni hagyjuk.
2. A lilahagymát félcentis, a kovászos uborkát 1,5 centis kockákra aprítjuk, egy tálba rakjuk. A fűszeres sült paprikát olajával együtt hozzáadjuk, kissé megsózzuk, megborsozzuk.
3. Megkóstoljuk, ha kell utánasózzuk, borsozzuk, de kerülhet még bele zúzott fokhagyma, 1-2 evőkanál olaj vagy 1-2 evőkanálnyi az uborka levéből is.

Jó tanács
– Karikákra vágott magozott olajbogyóval is gazdagíthatjuk.

4 főre
Elkészítési idő: 25 perc
Egy adag: 120 kcal

csömöri gombleves


Hozzávalók:
kb. 30 dkg csirke- vagy pulykamell, 3 közepes szál sárgarépa, 1 közepes petrezselyemgyökér (fehérrépa), egy kisebb zellergumó fele, 1 karalábé, 2 közepes fej vöröshagyma, 25 dkg zöldbab (idényen kívül fagyaszott is lehet), 2 evőkanál kacsazsír, só, őrölt fekete bors, 2 evőkanál finomliszt, őrölt tárkony, 2 dl tejföl, tárkonyecet (el is maradhat)
a burgonyagombóchoz:
50 dkg burgonya, só, annyi – kb. 5 evőkanálnyi – finomliszt, amennyit felvesz, 1 tojás, 1 kiskanál zsír

1. A burgonyagombóc főzésével kezdjük a munkát. A jól megmosott burgonyát héjában, enyhén sózott vízben megfőzzük. Még forrón meghámozzuk és áttörjük, így hagyjuk teljesen kihűlni. Ezután annyi lisztet adunk hozzá apránként, hogy az állaga formálható legyen. A tojással meg a puha (szobahőmérsékletű) zsírral, kissé megsózva összegyúrjuk. Diónyi gombócokat formálunk belőle és letakarva kb. fél órát állni hagyjuk. Ezután gyöngyöző forrásban lévő, enyhén sózott vízben 12-14 perc alatt megfőzzük, leszűrjük. Külön tároljuk a levestől és csak a tálaláskor adjuk majd a forró leveshez.
2. A csirkemellet 2 centis kockákra vágjuk. Az összes zöldséget megtisztítjuk, a répát és a gyökeret vékony karikákra – ha vastagok, akkor félkarikákra, a zellert és a karalábét a húshoz hasonló nagyságú kockákra, a hagymát finomra, a zöldbabot 3 centis darabokra vágjuk.
3. A zsírt egy bográcsban vagy lábasban fölolvasztjuk, a hagymát kevergetve megfuttatjuk rajta. A húst hozzáadjuk, rázogatva fehéredésig pirítjuk. Az előkészített zöldséget rászórjuk, pár percig együtt pirítjuk-pároljuk. Ha a zsírjára sült, megsózzuk, megborsozzuk, a fele liszttel meghintjük. 2-3 percig pirítgatjuk, a tárkonnyal fűszerezzük, majd kb. 1,5 liter vízzel felöntjük, fölforraljuk.
4. Amint forr, hozzáadjuk a zöldbabot, kis lángra állítjuk. 10-15 percig főzzük. Közben a tejfölből és a maradék lisztből habarást készítünk. Először egy kevés forró levet öntünk hozzá, elkeverjük, így öntjük a többihez. Kevergetve 2-3 percig forraljuk. Ha kell, utánasózzuk, borsozzuk és tárkonyecettel pikánsan savanykásra ízesítjük.

Megjegyzés
– Ez a leves eredetileg a „szegény ember levese” volt. Húst nem tartalmazott, valamint zöldséget is csak keveset és a gombócokat kicsit nagyobb méretűre (barack) és több mennyiségben készítették, mivel ettől laktak jól. Ebben az „új” formájában kb. 40 éve készítik és egy savanyúleves jellegű egytálételként fogyasztják.

4 főre
Elkészítési idő: 2 óra
Egy adag: 645 kcal

a szöveg módosításához.